Konsept “Asgardia – Uzay Ulusu”

Küresel, birleştirici ve insani bir proje olan ilk Uzay Ülkesi Asgardia’ya hoş geldiniz –

Konsept üç bölümden oluşur – felsefi, yasal ve bilimsel/teknolojik.

Felsefemiz bu yeni ülkenin adını seçmekle başlıyor: Asgardia.

Eski İskandinav mitolojisinde Asgard, Tanrıların ülkesi olan göklerde bir şehirdir. Başlangıcını Dünya’da bırakmak ve Evrene genişlemek insanın ebedi rüyasının gerçekleşmesidir.

Asgardia tam teşekküllü ve bir hükümet ve elçilikler, bir bayrak, bir ulusal marş ve nişanlar vb. bağımsız bir ulus ve bu statünün gerektirdiği tüm niteliklerle, Birleşmiş Milletlerin gelecekteki bir üyesidir:

Asgardia’nın özü, Uzayda Barış ve Dünya’nın çatışmalarının uzaya aktarılmasının önlenmesidir.

Asgardia aynı zamanda felsefi açıdan da benzersizdir – kişisel refahı ve doğdukları ülkenin refahı ne olursa olsun, tüm insanlığa ve herkese hizmet etmek.

Asgardia’nın felsefi zarfı, Noosfer’i “dijitalleştirmek”, uzayda insanlığın aynasını yaratmak, ancak Dünya’nın devletlere, dinlere ve uluslara bölünmesidir. Asgardia’da hepimiz sadece Dünyalıyız!


Asgardia’nın yasal yönleri.

Bugün, uzay hukukuyla ilgili sorunların çoğu çözülmemiş durumda ve modern uluslararası hukukun karmaşık ve çelişkili karanlık ormanlarında asla çözülemeyebilir. Jeopolitik kavgalar büyük bir etkiye sahiptir ve genellikle eski askeri tarihe ve Dünya üzerindeki ülkelerin çözülemez çatışmalarına dayanır. Uzayda yeni bir hukuki gerçeklik yaratmanın zamanı geldi!

Uzay hukukunun orman kanunu haline gelmemesi çok önemlidir. Bugün, Dünya üzerindeki yaklaşık 200 ülkeden yalnızca 20’si uzay varlığına sahip ve örneğin, uzayda maden çıkarma ve münhasırlık ve tekel iddiasında bulunma planları vardır. Yeni uzay yasası, dünyadaki her insanın çıkarlarını eşit şekilde korumalıdır.

Bunun bir diğer anlamı da, bireyleri ve ülkeleri (özellikle gelişmekte olan ülkeleri) uzay tehditlerinden korumanın yanı sıra yeni mal ve hizmetler ve finansal kaynaklar oluşturmak için uzayı kullanmanın faydalarını sağlamak anlamına da gelir.

Asgardia vatandaşlığının sorulması da tabii, çok önemlidir. Asgardia BM üyesi olarak kabul edildikten sonra, vatandaşlık verme ile ilgili sorular kaçınılmaz olarak ortaya çıkacaktır. Bir görüş, ilk Asgardialıların uzay araştırma ve keşif ve uzay teknolojisi alanlarında çalışanların yanı sıra küçük yatırımcılar da dahil olmak üzere, bu alanlardaki yatırımcılar olacağı yönündedir.

Bunlar Asgardia’nın en önemli üç bilimsel ve teknolojik hedefidir.

Tabii ki, ilk uydunun fırlatılmasından önce başvuran ilk yüz bin kişiye özel tercih verilecek – ve Dünya’da kullanılan tüm tipik vatandaşlık prosedürleri takip edilecek. Bu, dünyadaki yargı yetkilerine bakılmaksızın, Asgardia vatandaşlığının Dünya üzerindeki tüm insanlar için geçerli olmayacağı anlamına gelmez.

Temel bir yasal ilke, Asgardia’nın dünyadaki devletler arasındaki ilişkilere müdahale etmemesidir – ve bunun tersi de geçerlidir.

Asgardia’nın yasal durumu, Dünya’ya yakın ve derin uzayın keşfi için yeni bir yasal platformun oluşturulmasını içeriyor. “Evrensel uzay hukuku” ve “astropolitik” uluslararası uzay hukuku ve jeopolitiğin yerini almalıdır.


Bilimsel ve teknolojik bileşen sadece üç kelimeyle açıklanabilir – barış, erişim ve koruma.
Bunlar Asgardia’nın en önemli üç bilimsel ve teknolojik amacıdır.

ÖNCE, mekanın barışçıl kullanımını sağlamaktır.

İKİNCİ, Dünya gezegenini uzay tehditlerinden korumaktır. Sınıflandırma sistemimizde yedi tehdit vardır: koronal kitle püskürtmeleri olarak bilinen güneş fırtınaları ve işaret fişekleri; gezegenimizin etkili koruyucu katmanını yok eden Dünya’nın manyetosferindeki değişiklikler; potansiyel olarak tehlikeli asteroitler ve kuyruklu yıldızlar; insan yapımı yörünge enkazı; Teknojenik faktörlerden ve güneş ışınımından kaynaklanan iklim değişiklikleri; nova, süpernova ve pulsarlarda nükleer reaksiyonlardan kaynaklanan kozmik radyasyon; ve göktaşlarından ve diğer küçük gök cisimlerinden mikroorganizmalar tarafından Dünya enfeksiyonu tehlikesi.

ÜÇÜNCÜ amaç, uzayda askerden arındırılmış ve özgür bir bilimsel bilgi temeli yaratmaktır. Bu, herkese, özellikle şu anda alana erişimi olmayan gelişmekte olan ülkelerden ücretsiz erişim sağlayacaktır. Ve bu tür erişim ücretsiz ve doğrudan olmalıdır.

ASGARDIA’NIN TEKNİK YAPISI ÜÇ BÖLÜMDEN OLUŞMAKTADIR:

Bir veya birkaç

Çekirdek uydular

Kümeler

Ağ merkezli küçük

Uydular

Koruyucu uzay

Platform


Bu açık projeye en geniş katılım, hedeflerimizden biri, şu anda işlerin teknolojik yönüne ilişkin kendi vizyonumuzla onları sınırlamadan, ilgilenen tüm bilim adamları ve şirketlerden katılımdır.

Asgardia’nın bilimsel ve teknolojik kapsamı, Dünya’daki insanlık ve Uzaydaki insanlık için geniş bir yelpazede gelecekteki uzay teknolojileri, ürünleri ve hizmetleri geliştirmede vatandaşlarının ve şirketlerinin bilimsel yaratıcılığı için bir uzay alanıdır.

Bu nedenle Asgardia, felsefe, hukuk ve teknolojiden oluşan bir tür matryoshka’dır. İçinde saklı olan her şey, yakın gelecekte keşfedeceğimiz bir şeydir.

Antarktika’da Ay’da arazi parçaları veya su satmıyoruz. Aslında şu anda hiçbir şey satmıyoruz. Ancak bu fikri, donanımlı bir uydunun onaylanmış bir fırlatılmasıyla kanıtladıktan sonra Asgardia’nın bütçeleri hakkında konuşmaya başlayabiliriz.

Şu anda, proje üzerindeki çalışmalar tamamen kişisel özel fonlarımızdan finanse ediliyor. Bu kesin bir karar. Şimdi konseptimizi ve felsefemizi kamuoyuna açıkladık ve gezegendeki olabildiğince çok insanın bunu öğrenmesini istiyoruz.

Ve tabii ki kitle fonlaması ve kaynak kullanımı ve özel bağışlardan yararlanacağız. Ve yeni ortaklar ve yatırımcılarla işbirliğini memnuniyetle karşılıyoruz.

Asgardia’nın teknik, yasal ve felsefi ekibi kurulma sürecindedir.

Asgardia’ya hoş geldiniz!