DR IGOR ASHURBEYLI

Igor Raufovich Ashurbeyli, 9 Eylül 1963’te Azerbaycan’ın Bakü kentinde doğdu. Rus bilim adamı, iş adamı ve hayırsever. 1988’de Socium’un kurucusu ve ilk genel müdürü (GM) oldu – başlangıçta küçük bir yazılım ve danışmanlık şirketi, şimdi ise dünya çapında 10.000’den fazla çalışanı olan büyük bir holding. Socium’un sloganı “Per Socium Ad Astra” dır ve insanlığın yıldızlara ve uzayın keşfine giden yolunda topluluk ve işbirliği ihtiyacını vurgular.

Devlet Başkanı Dr. Igor Ashurbeyli

2010 yılında, mobil hava savunma sistemleri ve kritik tesisler için yeni nesil mikro teknoloji iletişim sistemleri ve kontrollerinin geliştirilmesi ve kullanımındaki başarılarından dolayı, Rus Devlet Bilim ve Teknoloji Ödülü’ne layık görüldü. Devlet Bilim ve Teknoloji Ödülü, bir Rus bilim adamının elde edebileceği en büyük onurdur. 2016 yılında “Nanobilim ve nanoteknolojilerin gelişimine katkılarından dolayı” Altın UNESCO Madalyası ile ödüllendirildi.


EĞİTİM

Mühendislikte DSc, Bilgisayar Bilimi uzmanlığı ile Mühendislikte Doktora.

PROFESYONEL DENEYİM
ULUSLARARASI

2017
Kurucu Asgardia AG ve Asgardia STK.

2017
İngiltere merkezli risk sermayesi şirketi SpaceFund, Londra, İngiltere’nin ana hissedarlarından biri oldu.

2014 – günümüz
Uluslararası dağıtılan bir yayın olan “ROOM, Space Journal” ın Genel Yayın Yönetmeni. Ayrıca Royal Aeronautical Society, Londra, Birleşik Krallık’ın Bağlı Üyesi.

2013
Asgardia Bağımsız Araştırma Merkezi’nin kurucusu, Viyana, Avusturya.

2004
Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) ile özel danışmanlık statüsüne sahip, Kâr Amacı Gütmeyen, Uzay Tehdit Savunması Üzerine Sivil Toplum Uzmanları Derneği (ESSTD) Yönetim Kurulu Başkanı.

2001
Rus-İngiliz Ticaret Odası İcra Komitesi Altın Üyesi, Londra, İngiltere.

RUSYA’DA

2011 – Günümüz
Yönetim Kurulu Başkanı ve Socium holding şirketinin sahibi.

2011
Halka Açık Anonim Şirket (OJSC) Bilimsel Üretim Derneği (SPA) Almaz’daki tüm görevlerden istifa etti; ve 2011’den itibaren artık herhangi bir hükümet yapısına bağlı değil.

2001
Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü ve Moskova Devlet Radyo Mühendisliği, Elektronik ve Otomasyon Enstitüsü’nde Profesör ve Bölüm Başkanı.

1994
SPA Almaz’da (daha sonra GSKB Almaz –Antey olarak değiştirildi) Genel Müdür Yardımcısı, Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak görev yaptı. 2000’den 2011’e kadar SPA Almaz’ın CEO’su oldu (Not: SPA Almaz, OJSC Eyalet Özel Tasarım Bürosu Almaz-Antey olarak yeniden markalandığı için, bu şirketin GSKB Almaz’ın Rusça kısaltması olan Antey, JSC Endişesi Almaz-Antey ile karıştırılmamalıdır. iki farklı şirkettir).

1994
Rusya Bilgi ve Telekomünikasyon Ansiklopedisi’ni oluşturdu ve yayınladı.

1992
Uluslararası Bilgi ve Telekomünikasyon Bürosu’nun kurucu ortağı.

AZERBAYCAN’DA

1992
Bakü’de aylık bir gazete olan Who’s Who’nun Kurucusu ve Yayıncısı.

1989
Azerbaycan’ın küçük bir ticaret birliği olan Kooperatifler Birliği’nin Başkan Yardımcısı.

1988
Azerbaycan Bilimsel ve Endüstriyel-Teknik İşletmeleri Derneği (ASITEA) Başkanı.

1988
Özel bir teşebbüs – Kooperatif Koordinasyon ve Üretim Derneği (CCPA) Socium’u kurdu ve GM konumunu devam ettirdi.