ASGARDİA YÜKSEK YARGICI YUN ZHAO

24 Haziran 2018’de Bay Zhao, Asgardia Anayasası’nın 35. Maddesi uyarınca, 19 Sayılı Kararname ile Asgardia Yüksek Yargıcı olarak atandı. Kararname, Sayın Zhao’nun Parlamento Üyelerine tanıtıldığı Viyana’da yapılan ilk parlamento oturumunda, Devlet Başkanı Dr. Igor Aşurbeyli tarafından imzalandı.

Profesör Zhao’nun araştırma alanları arasında; Uzay Hukuku, Uyuşmazlık Çözümü, E-Ticaret Hukuku ve Uluslararası Ekonomi Hukuku yer almaktadır. Asgardia Yüce Yargıcı olarak atanmasında uzay hukuku (ve uluslararası hukuk) topluluğunda tanınmasının yanı sıra, profesyonel niteliklerini ve uzay hukuku alanındaki deneyimini dikkate alınmıştır.

Yun Zhao, Asgardia Yüksek Yargıcı
Yun Zhao, Asgardia Yüksek Yargıcı

Biyografi

Yun Zhao 1995’te Pekin’deki Çin Siyaset Bilimi ve Hukuk Üniversitesi’nden lisans derecesi ile mezun oldu. Üç yıl sonra yüksek lisans derecesi aldı.

1999 yılında, Bay Zhao, Hollanda’daki Leiden Üniversitesi’nden Uluslararası Kamu Hukuku alanında yüksek lisans derecesi aldı.

2003 yılında Rotterdam’daki Erasmus Üniversitesi’nden uluslararası hukuk alanında doktora derecesi ile mezun oldu.

Yun Zhao kariyerine 2002 yılında Hong Kong Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladı ve burada uyuşmazlık çözümü, Ticaret için Siber Hukuk, İş Hukuku, E-Ticaret Hukuku dersleri verdi. Daha sonra Hong Kong Üniversitesi Hukuk Bölümüne katılarak Çin Hukukuna Giriş, Çin Ticaret Hukuku, ÇHC Bilgi Teknolojisi Hukuku ve Çevrimiçi Uyuşmazlık Çözümü dersleri verdi.

Bay Zhao, birkaç uluslararası tahkim komisyonunda hakem olarak listelenmiştir. Hong Kong Uluslararası Tahkim Merkezi ve Guangzhou Tahkim Komisyonunda hakem, Lehman-Brothers ile ilgili Yatırım Ürünleri Uyuşmazlık Arabuluculuk ve Tahkim Planı’nın hakemi ve Asya Alan Adı Uyuşmazlık Çözüm Merkezi ve Çevrimiçi Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’nin panelistidir. Pekin’deki CIETAC.

Ayrıca, Paris’teki Uluslararası Uzay Hukuku Enstitüsü üyesi ve Asya Pasifik Hukuk Derneği ve Pekin Uluslararası Hukuk Derneği üyesidir.

28 Şubat 2006’da Profesör Zhao, Hong Kong İnternet Forumu’nun (HKIF) Konsey Üyesi oldu. Forum, bölgesel ve küresel arenada İnternet ile ilgili politikaların son gelişmeleri hakkında en son güncellemeleri paylaştı. Bu, daha önce yalnızca yerel gelişmelerle ilgili güncellemeleri almakla sınırlı olan kullanıcıların ufkunu genişletmeye yardımcı oldu.

Bay Zhao, geçtiğimiz birkaç yıl içinde uzay araştırmaları alanında farklı araştırmalar yaptı. Ayrıca şu anda uzay enkazı sorunu, uzay kaynaklarının keşfi, uzayda tahsis edilmeme ilkesi gibi önemli konuları araştırıyor.

Yayınlar

Profesör Zhao, çeşitli konularda, özellikle de uzay hukuku ve anlaşmazlıkların çözümü konularında geniş çapta yayın yaptı. Aşağıdakiler dahil ondan fazla kitap yazmıştır:

– Elektronik Ticarette Uyuşmazlık Çözümü (Martinus Nijhoff, 2005)

– Elektronik Ticaret ve Hukukun Serbestleştirilmesi (Peking University Press, 2005)

– Uzay Ticarileştirme ve Uzay Hukukunun Gelişimi (Fikri Mülkiyet Basımı, 2008)

– Arabuluculuk Uygulaması ve Becerileri (Tsinghua University Press, 2011)

– Çin’deki Ulusal Uzay Mevzuatı: Mevcut Duruma ve Geleceğe Bakış (Brill, 2015)

Kısa süre önce Chinese Legal Reform and the Global Legal Order: Adoption and Adaptation (Cambridge University Press, 2018) ‘nin ortak editörlüğünü yaptı ve International Governance and the Rule of Law in China in the Belt and Road Initiative (Cambridge University Press, 2018) .

Editörlük faaliyetleri

Profesör Zhao, Hong Kong Law Journal’ın Çin hukuk editörü ve Journal of East Asia and International Law’ın yönetici editörü dahil olmak üzere çeşitli Sosyal Bilimler Citation Index dergilerinin editör ekiplerinde yer almaktadır.

Ödüller

1999 yılının Ekim ayında Yun Zhao, The Isa Diederiks-Verschoor Ödülü’nün ilk galibi oldu: Uluslararası Hava ve Uzay Hukuku Derneği;

Yun Zhao, Ekim 2001’de SATA Ödülü: Asya’da Uluslararası Hukuk Geliştirme Vakfı’nın ilk kazananı oldu;

Mayıs 2003’te Maxim Tarasenko Deneme Yarışması: Uzay Politikası;

Ekim 2006’da Profesör Zhao, Prof. Dr. I.H.Ph. Diederiks-Verschoor Ödülü 2006, Fransa’daki Uluslararası Uzay Hukuku Enstitüsü tarafından. Ödül, “Uzayda Fikri Mülkiyet Haklarının Korunması” başlıklı makalesi için verildi;

Kasım 2007’de, Gençlik Deneme Ödülü: Çin Uluslararası Ekonomi Hukuku Derneği;

Mart 2013’te, Hong Kong Üniversitesi Üstün Genç Araştırmacı Ödülü 2011/12: Hong Kong Üniversitesi;

Eylül 2014’te Excellent Paper Award: Chinese Institute of Space Law, Beijing.