Kısaca Asgardia!

Asgardia, 12 Ekim 2016’da Paris’te, şu anda Devlet Başkanı da olan, Dr. Igor Ashurbeyli tarafından düzenlenen bir konferansta ilan edilen tarihteki ilk Uzay Ulusudur.

Asgardia Devlet Başkanı ve Kurucusu Dr. Igor Ashurbeyli
Asgardia Devlet Başkanı ve Kurucusu Dr. Igor Ashurbeyli

O günden bugüne bazı değişiklikler yapılmış olsa da, ana hedefinden sapmadan amacına ulaşmıştır. Asgardiya Anayasası’nı kabul eden Asgardia vatandaşları arasında, Türkiye 16.089 vatandaşla birinci sıradadır (02 Kasım 2017 itibarıyla 19: 10’dan itibaren). Toplam vatandaş sayısı 109.907’dir.

Uzaydan gelebilecek her türlü tehdide karşı bir ön savunma hattı oluşturmak amacını güden Asgardia, İskandinav mitolojisinde Tanrı Odin tarafından yönetilen Asgard’dan esinlenilerek Asgardia adını aldı. Kasım ayında ilk uydusu Asgardia-1’i fırlatacvak olan Asgardia, 2018’de ikinci uyduyu fırlatmayı planlıyor.

Vatandaşlarına (Asgardia Anayasasını onaylayan Golden One Hundred – İlk Yüz Bin kişi) 2018 yılı içerisinde, muhtemelen Haziran ayından itibaren, Kimlik kartları ve Pasaportları verilmeye başlanacaktır.

Bu konularda ve daha bir çok konuda, ayda bir kez yapılan bir Soru-Cevap etkinliği vardır. Devlet Başkanı Yardımcısı ve Asgrdia STK CEO’su Bayan Lena De Winne tarafından düzenlenen bu etkinlikte, canlı yayın sırasında sorularınızı ve/veya daha önce gönderdiğiniz soruları sorabilirsiniz. Bu etkinlikten sonra, video İngilizce olarak yazıya dökülür. Bu transkriptler, Türkçe de dahil olmak üzere birçok dile tercüme edilerek sizlerin bilgisine sunulur. Asgardia.Space ve birçok Forum sayfasında tüm çevirileri ve kafanızdaki birçok sorunun cevabını da bulabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için Asgardia.Space web sitesini ve Sık Sorulan Sorular ile ilgili Forum sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Hâlâ herhangi bir sorunuz varsa, İletişim sayfasındaki formu veya o sayfada belirtilen e-posta adreslerini kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: