Seçim Programım

1. Giriş

1.    İsim: Şeref Kaplan

2.    Yaşadığı Bölge: Antalya/Türkiye

3.    3. Dil Bölgesi Parlamento Adayı

4.    Asgardia’ya Neden Katıldım?

 

Öncelikle, Asgardia’ya inanıyorum! Bu nedenle Asgardia oluşumunu ilk duyduğumda, ilk işim Asgardia hakkında bir araştırma yapmak oldu! İlk başlarda şüphe ile yaklaştığım ve sonrasında yaptığım araştırma sonucunda ciddiyetine inandığım bu oluşumun içinde yer almalıyım diye düşündüm. İşte bu nedenle de ailemle birlikte bu oluşuma ilk katılanlardan biri oldum ve çevremdeki insanların da katılımından emin olmak için çalışmaya başladım ve sanırım bu konuda başarılı da oldum.

 

İkinci olarak, bu inancın bir parçası olarak, benimle birlikte Asgardia’ya inanmış olan Asgardia vatandaşlarına hizmet etmek istedim. Her zaman insanlara hizmet etmeyi sevmişimdir. Hizmet edilmek ne kadar hoş olsa da, hizmet etmek daha çekici geldi her zaman. Evet, hizmet etmeyi seviyorum ve bir şekilde de sorumluluk almalıydım.  Bu nedenle de elimi taşın altına koydum ve ilk olarak Debutant adayı ve sonrasında da Parlamento Adayı olarak bu ‘hizmet yarışında’ yerimi aldım.

 

2. Amacım

 

·         Her bir Asgardia vatandaşına karşı tamamen dürüst ve şeffaf olacağım,

·         Her bir Asgardia vatandaşına tamamen açık olacağım,

·         Her zaman eşitliği savunan biri olarak, hangi makam ve pozisyonda olursam olayım, sizlerden biri olmaya devam edeceğim,

·         Tüm Asgardia Vatandaşlarını temsil etmek için yürekten çalışmaya; dil, ırk, inanç ve kültürel farklılıklara bakmaksızın ekonomik ve kültürel farklılıkları kazanç haline getirmeye çalışacağım.

·         Tüm fikir, öneri ve eleştirilerinizi, kesinlikle, dikkate alacağım. Çünkü “her fikir, her öneri, her eleştiri değerlidir” ve “her fikir, her öneri, her eleştiri önemlidir.”

 

3. Seçildiğim Takdirde Sizin İçin Neler Yapmayı Planlıyorum.

 

1.    SAĞLIK VE SOSYAL GÜVENCE: Her insan, doğumundan ölümüne kadar belirli endişelere sahiptir. Bunların en önemlilerinden biri de Sağlık ve Sosyal Güvencedir.

a.    İşimi kaybedersem, ailemin sağlık giderlerini nasıl karşılarım?

b.    Diş implantımı nasıl ödeyebilirim?

c.    Eğer ben ölürsem, çocuklarım ne yapar?

d.    Emekli olabilecek miyim?

e.    Sosyal güvencemi ve dolayısıyla işimi kaybetmemek için ne kadar ödün vermeliyim?

 

Bu ve benzeri onlarca soruyla karşı karşıya kalmadan, bu sorunları en başından çözmek ve her doğan bebeğin, en az 18 yaşına kadar, devletin sağlık ve sosyal güvencesi altında olması adına gerekli tüm çalışmaları yapmak ve yasaları çıkartmak için, çalışmalıyız ve çalışacağım! Bu konudaki diğer bir başlık ise, teşhis ve sağlık takip sistemi konularında çalışma yapmaktır. Günümüz teknolojisi insanların sağlık durumlarını takip etmek için, IOS ve Android sistemlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş farklı uygulamalar sunmaktadır. Bu konuda yeni çalışmalar da gün be gün çok hızlı bir şekilde gelişmektedir. Cep telefonları ve/veya farklı türde ekipmanlar aracılığıyla bazı önemli test sistemlerini (kan testi, kan basıncı testi, diyabetik ölçüm vb.) sağlayacak bir çevrimiçi uygulama geliştirmek için çalışan teknoloji şirketleri bulunmaktadır. Asgardia olarak bizler de vatandaşlarımız için bazı sağlık takip sistemi oluşturmak adına bir uygulama geliştirebiliriz. Bu uygulamalar Asgardialılar için ücretsiz olabileceği gibi, başkaları için de ücretli olarak sunulabilir ve bu da Asgardia için bir miktar gelir sağlamamız için etkili bir yol olabilir. İnternete bu uygulamalar konusunda birçok örnek bulmak mümkün ve onları geliştirebileceğimiz gibi, yeni bir uygulamayı bizler de yapabiliriz.

 

“Unutmayalım, sağlıksız toplumlar yok olmaya mahkûmdur!”

 

1.    Diğer bir önemli konu ise ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ! Maalesef, engelli insanların seslerini duyurabilmeleri, bazen, çok zor oluyor. Sizlerin de değerli destekleriyle, engelli vatandaşlarımızın sesi olmak istiyorum.

 

2.    BİR DİĞER PROBLEM İSE ŞİDDET KONUSUDUR! Aile içinde, sosyal çevrede, okulda, sokakta! Şiddet her yerde! Öncelikle, bu konuda uygulanan/uygulanacak caydırıcı cezalar yerine, her bireyin eğitilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle, her ne kadar yasal cezalar gerekli olsa da, bu sorunların hepsini eğitimle yenebileceğimizi düşünüyorum. Devletin sorumluluğu bu konuları da kapsamalıdır. Özellikle aile içi şiddet dünyanın en büyük yaralarından birisidir. Bu bakımdan, bu sorunun çözümü için, siz değerli Asgardialılarla birlikte savaşmak çok önemlidir.

 

3.    EKONOMİ: Bir ulusun ekonomisi ne kadar güçlü olursa, toplum da o kadar güçlü olur. Ekonominin gücü ulusunu seven vatandaşlar ve iyi bir yönetimle mümkün olabilir. Şu an için gönüllülük esasına göre verilen VERGİLERİNİZİ ödemeniz konusunda sizleri teşvik etmek istiyorum. Her birimiz 10 Dolarlık bir bağışta bulunsak, basit bir hesaplamayla, vergi gelirimizde 1 milyon dolardan fazla bir birikimimiz olur. Ulusumuzu güçlü tutmak için “GÖNÜLLÜ” olarak vergilerimizi ödeyelim. Ben de ödeyeceğime söz veriyorum. Bunu yaptığım zaman da, kişisel sitemde yayınlayacağım.

 

4. İş Geçmişim

İlk başlarda, çeviriler yaparak Asgardia'ya katkıda bulunmaya çalıştım. Web sitesi üzerindeki bazı sayfaları çevirdim ve Facebook sayfasında paylaştım. Daha sonra İngilizce olarak yapılan paylaşımları Türkçe’ye çevirerek, Asgardia.Space Forum sayfası ve Resmi Facebook sayfalarında (Asgardia Türkiye ve Asgardia Türkiye Resmi Grup) paylaşmaya devam ettim.  Bir gün bu sayfalarda gezinirken, bir gönüllü alımı olduğu ile ilgili bir paylaşım gördüm ve başvurdum. Zaten gönüllü olarak hizmet ettiğim Asgardia Vatandaşlarına artık “resmi gönüllü” olarak hizmet edebilecektim. Birkaç görüşmeden sonra kabul edildim, eğitimleri tamamladım ve NCM (National Community Manager – Ulusal Topluluk Yöneticisi) olarak atandım. Bu konuda emeği geçen ve desteği olan herkese teşekkür etmek istiyorum.

 

5. İş Deneyimlerim

 

İş Yeri

Görev/İş

Yıl

Talya Oteli

Garson

1984 – 1985

Görev/Sorumluluk: Uygun servis tekniklerini kullanarak, gerekli hizmetleri sağlamak, tatlı ve yemekleri flambe ile hazırlayıp pişirmek ve sorumlu olduğum alandaki tüm personel ve olayların kontrol ve koordinesini sağlamak.

Türk Hava Kuvvetleri

Astsubay/Yaklaşma Kontrol

1985 – 1993

Görev/Sorumluluk: Uçuşlar başlamadan önce, gerekli tüm toplantılara (brifing) katılıp (filolar, arama-kurtarma ekipleri, meteoroloji, uçuş bilgi merkezi) uçuş başlayana kadar hazır olmak. Uçuş boyunca verilecek talimatlarla pilotları yönlendirmek, diğer uçaklarla ve mânialarla ayırmalarını yapmak ve emniyetli bir uçuş ve sonrasından iniş için talimatları vermek. Tüm bunları koordine ederken, uçuş kulesi ile iletişime geçerek; meteorolojik bilgiler de dâhil (altimetrik basınç, görüş vs.) gerekli tüm bilgileri alarak, uçağın son durumu ile ilgili bilgileri aktarmak.

GuideTour

Rehber

1993 – 1995

Görev/Sorumluluk: Turistlere tüm tarihi yerlerle ilgili faydalı bilgileri vererek, seyahatleri boyunca memnun kalmalarını sağlamak.

Çelebi Yer Hizmetleri

Operasyon/Koordinasyon Memuru

1995 – 1996

Görev/Sorumluluk:

Operasyon Departmanı: Tüm uçaklar inmeden önce, ilgili tüm mesajları (movement mesajları) kontrol ederek gelen yolcu, bagaj ve kargo bilgilerini ramp ve trafik departmanlarına gönderip uçağın kalkışı için (catering, yakıt, temizlik, yükleme ve oturma planı) tüm hazırlıkların yapılmasını ve bunları yaparak uçağın en hızlı ve güvenli bir şekilde kalkışa hazır olmasını sağlamak. Tüm yüklemeyi, catering’i, yakıtı, check-in deskleri ve diğer yer görevlilerini koordine ederek, uçağın planlanan tarifesine uygun bir şekilde kalkışına hazır hale getirmek. Uçağın belirlenen saatinde kalkışa geçmesinden emin olmak için de; tüm check-in yapan yolcular, bagajları ve kargoları hesaplayarak, ağırlık ve denge formunu doldurup (load-and-trim sheet) bunu pilota teslim etmek. Kabin görevlilerini yolcu sayısı ve uçak mutfağına yüklenen catering sayısını bildirmek.

 

Koordinasyon Departmanı: Tüm operasyon memurlarını, ramp görevlilerini ve check-in memurlarını koordine etmek ve kalkıştan önce bu kişilerin taleplerini catering hizmeti, yakıt vs. gibi gerekli departmanlara iletmek; İnişten önce havayollarından gelen tüm harekât bilgisini (movement message) almak, dosyalamak ve belirlenmiş operasyon görevlilerine iletmek. Kalkıştan sonra, tüm harekât bilgilerini ilgili birimlere ulaştırmak.

Kaçkar Havacılık

İstasyon Müdürü

1996 – 1997

Görev: Bir gözetim ve temsil şirketi olarak (Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve Özbekistan’dan 11 havayolu şirketi); slot ve park pozisyonları da dâhil, ilgili tüm uçuş bilgilerini yer hizmetleri şirketine, havaalanı otoritesine ve sivil havacılık genel müdürlüğüne iletmek. Gerekli ödemeleri yapmak ve o havayolu şirketlerini, tüm yasal düzenlemelerle, Türkiye’de temsil etmek.

DTS Marine

Tercüman

1997 – 1998

Görev: Yabancı müşterilerle iletişim kurmak (yazılı ya da sözlü). Tüm belgeleri (mektuplar, kullanım kılavuzları vs.) gerektiğinde Türkçe ya da İngilizce’ye çevirmek.

Bayındır Uluslararası Terminali

Danışma-Haberleşme Süpervizör

1999 – 2000

Görev: Departmanlar arası koordinasyonu sağlamak; tüm personeli eğitmek ve vardiya sırasında tüm monitörlerin, bilgi ekranlarının, konveyörlerin, danışma ve anons sistemlerinin çalıştığından emin olmak. Ek olarak, resmi görevlilerle birlikte check-in deskler, park alanı ve/veya köprü, konveyörleri tahsis etmek. Vardiya sırasındaki olayların tümünü vardiya kayıt defterine rapor etmek.

SFKa International

Şirket Sahibi

2000 – 2002

Görev: Yeni müşteri ve/veya tedarikçiler bulmak. Muhtemel yeni müşteri/ortaklarla tanışmak için ticaret fuarlarına katılmak. Şirketin karlılığını artırmak.

Ege-Med

Dış Ticaret Müdürü

2002 – 2004

Görev: Yeni müşteri ve/veya sağlayıcılar bulmak. Muhtemel yeni müşteri/ortaklarla tanışmak için ticaret fuarlarına katılmak. Şirketin karlılığını artırmak.

St. Paul Kültür Merkezi

Güvenlik Şefi

2005 – 2007

Görev: Dua ve ibadet için bir araya gelindiğinde, yerel Hristiyan topluluğunun (Türk ve Yabancılardan oluşmaktadır) maksimum güvenliğini sağlamak.

Altınel Medikal

Dış Ticaret Müdürü

2007 – 2009

Görev: Yeni müşteri ve/veya sağlayıcılar bulmak. Muhtemel yeni müşteri/ortaklarla tanışmak için ticaret fuarlarına katılmak. Şirketin karlılığını artırmak.

Serbest

Çevirmen

 2005

Görev: Çeviri işlerinde gerçek anlam ve ifadeyi verebilmek için sıkı çalışarak, müşterilere en iyi sonucu vermek.

Teknikeller

Dış Ticaret Müdürü

2009 – 2010

Görev: Yeni müşteri ve/veya sağlayıcılar bulmak. Muhtemel yeni müşteri/ortaklarla tanışmak için ticaret fuarlarına katılmak. Şirketin karlılığını artırmak.

Asgardia

Gönüllü – NCM

 2017

Görev: Görev aldığımız toplulukta (Türkiye) farkındalık oluşturmak ve sıklıkla bilgi paylaşımında bulunarak insanları güncel olarak bilgilendirmek. Facebook ve forum sayfalarını takip ederek, gerektiğinde uygunsuz mesajlara (CoC kurallarına bağlı kalarak) müdahale ya da uyarıda bulunmak ve gerekirse çözüm sağlamak adına ilgili yetkili birimlere iletmek. Facebook üzerinden gelen soruları zamanında cevaplamak ve çözüm sağlamak ve gerekmesi durumunda üst mevkilere danışmak.

 

6. Programım

 

İletişim: Parlamento 150 adaydan oluşacak. Belki de ilk birkaç yıl en önemli mesele, Parlamento üyelerinin birbirleri arasında ve Dünya uluslarının Parlamento üyeleri arasındaki uluslararası ilişkileri olacaktır. Durum böyleyken, Parlamento üyelerinin kendi aralarındaki, Parlamento ve Asgardia vatandaşları arasındaki ve Asgardia ve Dünya’nın geri kalanı arasındaki iletişimi güçlendirmek adına planlarınız nelerdir?

 

Asgardia şuan sanal bir durumda olduğu için (Asgardia’nın Dünya’da toprağı ve uzayda bir platformu olmadığı için), bütün tartışma ve görüşmeler online bir sistem üzerinden olmalıdır. Bu nedenle, Asgardia hükümeti, güvenli, hızlı ve Dünya genelindeki internet altyapısını da göz önünde bulundurarak, tüm internet hızlarında iletişim sağlayabilecek bir iletişim sistemi kurmalıdır. Bu şekilde, hem parlamento toplantıları hem de diğer parlamenterlerle bireysel buluşmalar için sağlıklı, hızlı ve güvenli bir iletişim ağı oluşturulmuş olur.

 

Asgardia vatandaşlarıyla da iletişim aynı şekilde yapılmalı ve tüm vatandaşlar doğrudan parlamenterlere ulaşabilmelidir. Bununla birlikte, bu durumu kontrol etmek ve parlamenterler için verimli bir çalışma ortamı sağlamak adına, vatandaşların görüşmeleri için belirli tarih ve saatler belirlenmeli ve belirlenen bu tarih ve saatler dışında kalan zamanlarda da parlamenterler parlamento işleri ve diğer devlet parlamenterleri ile yapacakları çalışma ve görüşmeler için uygun zaman kalmalıdır.

 

İnovasyon: Asgardia'nın inovasyonun ön planda kalmasını en iyi hangi politikalar sağlayacaktır?

 

Asgardia Hükümeti, bilimsel arka planı olan ve yenilikçi zihinlere burs, laboratuvar, araç-gereç ve ödenek sağlamalıdır.

 

Asgardia Parlamentosunun önceliği, Asgardia’nın Dünya’yı uzaydan gelebilecek tehlikelerden korumak olan felsefesi doğrultusunda, teknolojik gelişme ve ilerlemeyi hızlandırmak olmalıdır.

 

Bir bilim heyeti kurulmalı ve seçimden ve hükümet ve bakanlıkların kurulmasından hemen sonra, bilimsel geçmişi olan bir Asgardia’lı da bu heyetin başına getirilmelidir. Bu heyet direkt olarak Bilim ve Teknolojik İşler Bakanlığı’na (kurulduğunda) rapor vermelidir. Ek olarak, bu heyet, her ayın ilk iş günü, son teknolojik gelişmelerle ilgili bir durum değerlendirme toplantısı düzenlemelidir. Bu toplantı, gerektiğinde ve/veya acil bir durumda, Bilim ve Teknolojik İşler Bakanlığı’nın ihtiyaç ya da talebi üzerine belirlenen tarihten önce de gerçekleştirilebilir.

 

Uzay: Asgardia’nın uzay keşfi ve kullanımına yönelik milli yaklaşımı konusunda siyasi bir tartışma sürmektedir. Asgardia’nın uzay keşfi ve uzaydan Dünya gözlemi konusunda milli hedefleri neler olmalıdır ve bu hedeflere ulaşmak için hangi adımlar takip edilmelidir?

 

Öncelikle, uluslararası yasalara göre (UNOOSAda verilen bilgilere göre, üç depozitör hükümet [Rusya Federasyonu, Birleşik Krallık ve ABD] tarafından Ocak 1967’de imzaya açılmış ve Ekim 1967’de yürürlüğe girmiş olan anlaşma) dünya üzerindeki hiçbir ülke uzayı sahiplenemez. Bu konuda araştırma yaparken, yukarıda bahsedilen web sitesinde şu konularla ilgili bazı bilgilere ulaştım:

 

·         dış uzayın keşfi ve kullanılması, tüm ülkelerin yararına ve çıkarları için gerçekleştirilecek ve tüm insanlığın yetkisi dahilinde olacaktır;

·         dış uzay keşifler ve tüm devletlerin kullanımına açık;

·         dış uzay egemenlik iddiasıyla, kullanım veya işgali yoluyla veya başka herhangi bir yolla herhangi bir ulusun kendine mal etmesine maruz kalamaz;

·         Devletler, yörüngede veya herhangi bir gök cismine nükleer silah veya başka bir kitle imha silahı koyamazlar veya onları herhangi bir şekilde dış uzaya yerleştirmezler;

·         Ay ve diğer gök cisimleri kesinlikle barışçıl amaçlar için kullanılacaktır;

·         astronotlar insanlığın temsilcileri olarak görülmelidir;

·         Devletler, resmi ya da özel kuruluşlar tarafından yürütülen ulusal uzay faaliyetlerinden sorumlu olacaklardır;

·         Devletler, kendi uzay araçlarının (nesnelerinin) neden olduğu zararlardan sorumlu olacaklardır; ve

·         Devletler uzayın ve gök cisimlerinin zararlı kirlenmelere maruz kalmasından kaçınırlar.

 

(Kaynak: http://www.unoosa.org/oosa/en/ourwork/spacelaw/treaties/introouterspacetreaty.html)

 

Ancak, şimdiye kadar, yukarıda da belirtildiği gibi, devletlerarasında uzayın egemenliği ya da kullanımı konusunda herhangi bir konsensüs sağlanamamıştır.

 

Yani, herhangi bir Dünya devleti ve/veya organizasyonu tek başına uzayın SAHİBİ değildir. Tabii ki, Asgardia da uzayı sahiplenmiyor. Bu durumda, Asgardia da, tıpkı diğer devletler ve/veya organizasyonların bu güne kadar kullandığı gibi, uzayı özgürce kullanabilecektir. Her şeyden önce, Asgardia konu ile ilgili bir bakanlık oluşturmalıdır (Benim önerim Bilimsel ve Teknolojik İşler Bakanlığı olacaktır) ve bu bakanlık da BM ve kendi uzay programları olan devletlerle, özel kuruluşlarla ve özel ya da resmi eğitim kurumlarıyla bir işbirliği oluşturmak adına ilişki kurmaları için, bir komisyon oluşturmalıdır.  

 

Asgardia yetki alanında, hükümet bu konu ile ilgili gelişmeler sağlamak adına, yeni teknoloji firmaları kurmaları için vatandaşlarını teşvik etmelidir. Bu firmalara vergi indirimi de sağlanmalıdır.

 

Uzaydan yapılacak gözlemlere gelince, bu çok önemli olan bir diğer konu başlığıdır ve Bilim ve Teknolojik İşler Bakanlığının sorumluluğunda olmalıdır. Bu bakanlık, alçak yörüngede bulunacak Ark’ta aşağıda belirlenen konularda birkaç departman oluşturmalı;

 

1. Dünya gözlem bölümü,

2. Uzay gemileri gibi gelen trafikleri ve meteor, uzay çöplüğü gibi yaklaşan malzemeleri gözlemleyecek bir trafik bölümü.

 

Bunlara ek olarak, aşağıda belirlenmiş olan konularda, yerden uzayı ve dünyayı gözlemleyebilecek uyduları da kullanabiliriz;

 

1.    Meteorolojik bilgiler,

2.    Uzay Çöpleri,

3.    İletişim sistemi (internet, GPS, mobil telefonlar gibi)

 

Bilimsel Bütünlük: Bilimin kanıtı kesin ve adil bir kamu politikası için en kesin dayanaktır ancak bu, kanıtların ve onu üretmek için kullanılan bilimsel sürecin bütünlüğüne dayalıdır; şeffaf ve politik önyargı ve baskıdan uzak olmalıdır. Bilim adamlarını ve federal ajansları çalışmalarında siyasi müdahalelerden korurken, hükümette bilimsel şeffaflık ve hesap verebilirlik kültürü nasıl teşvik edeceksiniz?

 

Programımda da görebileceğiniz gibi, seçildiğim zaman, şeffaflık tüm vatandaşlarımıza sağlamayı vaat ettiğim sözlerimden biridir. Tüm bilimsel çalışmalar ve komisyonlar hükümetten bağımsız olarak çalışacaklardır. Bu her istediklerini yapabilecekleri anlamına gelmemektedir. Tüm komisyonlar bağlı oldukları bakanlığa bir program sunmak zorundalar. Bu planlar ise aşağıdaki gibi olmalıdır;

 

1. Bütçe,

2. Çalışma planı,

3. Personel planı,

4. Gerekli teçhizat planı.

 

Bu planlar incelenip onaylandıktan sonra, üzerlerinde Bakanlıklar, Parlamento, Devlet Başkanı ve Hükümetten bir baskı olmadan çalışmalıdır. Komisyon başkanı aylık olarak bir rapor hazırlamalı ve bu rapora aşağıdakiler de dâhil olmalıdır;

 

1. Plana uygun olarak yapılan masraflar ve harcamalar,

2. Çalışma planına göre son durum nedir?

3. Çalışma planına göre bir personel ihtiyacı var mıdır? ve

4. Çalışma ve personel planına göre herhangi bir teçhizat ihtiyacı var mıdır?

 

Tüm komisyonlar; bir bakanlık tarafından atanan ve/veya gönüllü olan bir vatandaş üye (gönüllü olanlar, uygun özgeçmişe ve/veya iş geçmişine sahip olan vatandaşlar arasından Bakanlık tarafından seçilmelidir), ilgili bakanlığın bir üyesi, gözlemci olarak bir parlamento üyesini içermelidir ve bakanlık ve parlamento üyeleri çalışmalara negatif anlamda müdahale etmemelidir. Bu üyelerin komisyon üzerinde bir yaptırım gücü olmayacaktır. Sadece gözlemci olacaklar ve ilgili bakanlığa ve parlamentoya rapor vereceklerdir.

 

Araştırma: Birçok bilimsel gelişme, siyasi döngüleri yöneten iki, dört veya altı yıllık dönemlerden daha uzun bir süre boyunca araştırma finansmanı için uzun vadeli yatırım gerektirir. Mevcut bütçe kısıtlamaları ortamında, bilim ve mühendislik araştırma öncelikleriniz nelerdir ve kısa vadeli ile uzun vadeli fon arasındaki dengeyi nasıl sağlayacaksınız?

 

Ulusumuz bir uzay ulusudur! Dolayısıyla, temel dayanak noktamız teknolojidir. Bir uzay ulusundaki her şey teknoloji ile ilişkili olmalıdır. Bu bağlamda, ana harcama kalemleri, teknolojik altyapının iyileştirilmesi ile bağlantılı olmalıdır. Bu iyileştirmeler iki açıdan incelenmelidir:

 

1.    Dünyadaki vatandaşlar için, Asgardia'nın ana hedefine ulaşana kadar, Uzaya ulaşmak için kolaylıklar sağlayan iyileştirmeler; Vatandaşlar arasındaki iletişim sistemleri (cep telefonları ve/veya PC'ler için bir uygulama); Parlamenterler ve hükümet için sanal toplantı olanakları; bu altyapılar için güvenlik sistemi; para sistemi (Solar) ve çevrimiçi eğitim sistemi altyapısını geliştirmek ve güvence altına almak.

 

Parlamento ve Hükümet kurulur kurulmaz, Ekonomik İşler Bakanlığı, parasal sistemin temelinde gerekli kaynakları belirlemek için bir toplantı organize etmelidir: Finansman kaynakları ve bu kaynakları tahsil etme sistemi! Birçoğumuzun da hem fikir olduğu gibi, bütçe ve bütçenin nasıl harcanacağı konusu açıklığa kavuşturulmalıdır. Ancak ilk toplantıda uzun vadeli planlama yapmak çok zordur. Dolayısıyla, ilk iki yıl için, ilk planlama dönemi kısa süreli bir dönemi kapsamalıdır. İlk beş yıl için altı aylık dönemlerle planlama yapılması daha gerçekçi olacaktır!

 

Bilim ve mühendislik için önceliklere gelince, her ikisi de hem tüm insanlık için hem de ulusumuz için hayati öneme sahiptir. Tıpkı bilimin mühendislik olmadan ilerleyemeyeceği gibi, mühendislik de bilim olmadan ilerleyemez. Dolayısıyla, bir bütçe planlarken her ikisini de birlikte düşünmek ve değerlendirmek zorundayız.

 

Önceliklerimizi belirlemek için, öncelikle, Dünya ve uzaydaki iş önceliklerimizi belirlemeliyiz. Yukarıda da belirttiğim gibi, iletişim alt yapısını, sanal toplantı alt yapasını ve para sistemi için güvenlik alt yapısını kurmak için, bilim ve mühendislik birlikte çalışmalıdır.

 

1.    İkinci öncelik ise uzay işleridir. Ele alınması ve halledilmesi gereken çok şey var. İnsanların uzayda bir platformda yaşayabilmeleri için; yer çekimine, solunabilir havaya, gıda ve suya ihtiyacı var. Bu konularda başarılı olabilmek için, öncelikle, insanları dünyadan bu platforma taşımanın bir yolunu bulmalıyız. Bu arada, bir bilim ve mühendislik ekibi yapay yerçekiminin geliştirilmesi, solunabilir hava, gıda ve su üretilmesi üzerinde çalışabilir; çünkü bunlar tüm insanlar için hayati öneme sahipler ve bunların dünyadan yaşam platformuna taşınması da çok zor olacaktır.

 

Tüm bu işlerin yapılabilmesi için çok büyük bir bütçe gerekmektedir. İlk iki yıl, bütçenin çoğu iletişim ve siber güvenlik gibi dünya üzerindeki önemli meseleler için ayrılmalıdır (Minimum %40). Bütçenin en az %40’ı da yapay yerçekimi, solunabilir hava gibi hayati olayların araştırılması ve geliştirilmesi için ayrılmalıdır. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi, ilk beş yıl için uzun vadeli bir bütçe planlaması yapmak çok zor olacaktır. Dolayısıyla ilk etapta yapılacak planlama, ilk iki yıl için, kısa dönemleri kapsayacak şekilde yapılmalıdır. Altı aylık dönemlerle yapılacak bir planlama daha gerçekçi olacaktır!

 

Eğitim: Herhangi bir yaştaki tüm Asgardialıların 21. yüzyılın zorluklarına cevap vermeye hazır olduğundan ve ayrıca, halkın, karmaşık bilim ve teknolojinin egemen olduğu bir çağda STEM okuryazarlığı seviyesine (Bilim-Teknoloji-Mühendislik-Matematik) sahip olduğunu emin olmak için nasıl çalışırsınız?

 

Asgardialılar tüm dünyaya dağılmış olduğundan, uzaktan ve ücretsiz bir eğitim sistemi organize etmek hayati önem taşımaktadır. Eğitim sistemi, ilkokuldan üniversiteye kadar tüm seviyelerdeki eğitimleri kapsamalı ve tüm vatandaşlar için de zorunlu olmalıdır. Bakanlıkların atanmasından sonra, Eğitim ve Dış İşleri Bakanlıkları Asgardia Uzay Ulusu tarafından verilen diplomaların denkliğinin kabul edilmesi için, diğer devletlerle görüşmelere başlamalıdır.

 

Eğer güçlü bir ulus yaratma isteği ve niyetindeysek, bir toplumun geleceğinin köklerinde yattığı gerçeğinden hareketle, eğitim sistemine çok büyük önem vermeliyiz! Bu nedenle, güçlü bir gelecek için daha da güçlü köklere ihtiyacımız var. Eğitim, tabii ki, en yüksek önceliğe sahip olmalıdır. Herkesin eşit ve ücretsiz eğitim aldığından emin olmak için, var gücümle çalışacağım.

Dünyada (ülkelerin birçoğunda) uygulanan eğitim sisteminin yeterli ve verimli olmadığı kanıtlanmıştır; yanlış, zorunlu, kuralcı öğrenme, yarış temelli eğitim sistemi yerine;

1.    Planlanmış,

2.    Eğitimcilerin öncelikle eğitildiği,

3.    Kişinin yetenek ve becerilerine göre belirlenen.

bir eğitim sistemi olmalıdır.

Eğitim alanında bunları yapabilmek için yapacak çok şeyimiz var. Her bir eğitimciye çok, çok ihtiyaç duyulacak. HAZIRLANIN!

Sanat insanın gelişiminde ve evriminde çok önemli bir yere sahip olduğu için, eğitimin bir başka kısmı da sanat olmalıdır: tiyatro, sinema, opera, dans ve bale gibi ritmik sanatlar (sinema, Dünya halkına ulaşma ve Asgardia hakkındaki farkındalığını artırmak için, bu sanatlar arasında önemli bir yere sahip olmalı); resim ve heykel gibi görsel sanatlar ve işitsel sanatlar olarak da edebiyat ve müzik. Sanat eğitimi, okulun başında başlamış olmalı ve ilkokul bittikten ve profesyonellerin değerlendirmesinden sonra (bu değerlendirme çocukların beceri ve istekleri ile uyumlu olması gerekir) kendileri için uygun okula yönlendirmelidir.

 

İnternet: İnternet, ekonomi, sosyal, yasa uygulamaları ve askeri faaliyetlerin önemli bir temeli haline geldi. Güvenliği açık iletişimle dengelemek için hangi adımları atacaksınız?

 

Daha önce de belirttiğim gibi, internet Asgardia çalışma ve ticari hayatının temel iletişim sistemi olacaktır. Öncelikle, Asgardialılara hızlı ve ücretsiz internet sağlayabilmek için güvenli bir uydu sistemi kurmamız gerekmekte.

 

Bilgisayar (dizüstü bilgisayar vs.), Android ve IOS için, pili çabuk tüketmeyen ve tüm bu işletim sistemlerinde rahat bir çalışma ortamı sağlayabilecek bir uygulama geliştirmemiz gerekmekte. Güvenlik alt yapısı sağlanmalı ve bu da tüm Asgardialıların güvenlik endişesi taşımadan birbirleriyle sorunsuz ve rahat bir şekilde iletişim kurmalarına yardımcı olacaktır.

 

Güvenli bir internet sistemi (uygulamalar da dâhil) sağlamak için, Bilim ve Teknolojik İşler Bakanlığı güçlü bir personel alt yapısı oluşturmalıdır. Güçlü ve yetenekli personel, yapabilecekleri en hızlı şekilde güvenlik alt yapısını oluşturmalıdır. Bu personel dağılımı da şu şekilde olabilir:

 

1. Yazılım uzmanları,

2. Donanım uzmanları,

3. program ara yüzü için tasarımcılar.

Bana nasıl Ulaşabilirsiniz?

Email

seref@serefkaplan.com.tr -seref.kaplan@gmail.com

Blog (Türkçe)

ufodunyasi.com

Web

serefkaplan.com.tr

Facebook

https://www.facebook.com/TheHonoredTiger  
https://www.facebook.com/seref.for.asgardia/

Twitter

https://twitter.com/SerefKaplanASG

Ses Kayıt (MP3 – Türkçe)

https://drive.google.com/open?id=1_7TlWdsp2yjDyxKidoasZDXV1YN1wGov


Slogan

Birlikte Daha İyiye Ulaşacağız!