Kısaca Asgardia

Asgardia 2016 yılında, Azeri asıllı Rus bilim ve iş adamı Dr. Igor Ashurbeyli tarafından, Paris’te yapılan basın toplantısıyla duyurulmuştur. Basın toplantısının hemen ardından, birkaç gün içerisinde, 100.000 kayıt ile beklentileri aşan bir başarı sergilemiştir. Hemen akabinde, milli marş, bayrak, simge (coat of arms) ve anayasa çalışmalarına başlanmıştır. 2017 yılı Ekim ayında, ilk uydusunu fırlatan Asgardia, ilerleyen dönemlerde birçok uydu göndererek, Asgardialılar başta olmak üzere, tün dünyaya bazı imkânlar sunmayı da planlamaktadır.

 

Neden Asgardia ismi diye sorarsak, İskandinav mitolojisindeki Asgard şehrinden esinlenilmiştir. Kurulduktan hemen sonra, Anayasa çalışmaları başlamış, Parlamento seçimleri için de hazırlık yapılmıştır. 2017 yılında, Asgardia Anayasayı oylamaya sunulmuş ve %72,5 oranında evet oyuyla onaylanmıştır.

 

2017 yılında başlayan bir başka önemli olay ise, Parlamento seçimleridir. Toplam 13 dil bölgesinden oluşan Asgardia’da, her bölge için, nüfusuyla orantılı olarak parlamenter sayısı belirlemiştir. Toplam parlamenter sayısı 150 olarak belirlenmiştir. Bu dil bölgeleri, toplam 12 adet en çok konuşulan ve tercih edilen diller ile (Türkçe de buna dâhildir) bu 12 dil dışında kalan diller için ayrılmış olan 13. bölgeden oluşmaktadır. Asgardia içerisinde siyasi partilere izin verilmemektedir. Bu nedenle tüm parlamenterler, tüm bölgeler için sorumlu olacaklardır.

 

2018 yılı Haziran ayından sonra (büyük ihtimalle 2019 yılına sarkabilecek gibi görünse de) kimlik ve pasaport dağıtımları başlayacaktır. Bu konuda resmi bildiri yayınlandığında, sitemize de ekleyeceğim.

 

Daha detaylı bilgi için, lütfen, iletişim sayfasındaki formu doldurarak, benimle iletişime geçin ya da Asgardia web sitesini ziyaret edin. Site sadece İngilizce dilinde fakat Google Translate özerlliği ile, çok verimli bir çeviri olmasa da, bir fikir sahibi olacak kadar çevirebiliyor.