Asgardia Vatandaşlığı

Geçerli bir vatandaş olabilmek için, şartlar nelerdir?

18 yaşın üzerinde ve Anayasayı onaylayan herkes vatandaşlık için başvurabilir. Sonrasında Asgardia’nın ilk uydusu olan Asgardia-1 üzerine dijital dosyalarını yükleyebilir.

Vatandaşlığımı aldım. Çocuklarım da Asgardia vatandaşı olarak kabul ediliyor mu?

Asgardia Anayasası uyarınca, en az bir ebeveyni Asgardia vatandaşı olan yeni doğmuş herhangi bir çocuk, doğum nedeniyle Asgardia vatandaşı olarak görülür. Asgardia'nın kuruluşundan önce doğan bir çocuk, Asgardia vatandaşı olan ebeveynlerinin isteği üzerine vatandaş olabilir.

Şu anki vatandaşlığım Asgardia vatandaşlığımı nasıl etkiler?

Asgardia Uzay vatandaşlığı, özel bir vatandaşlık türüdür ve Dünyadaki herhangi bir ulusun vatandaşlığı için, ikili veya çoklu vatandaşlık hakkı sağlamaz. Herhangi bir Dünya ulusunun, bir uzay vatandaşı olması, Asgardia'nın taraf olduğu bir uluslararası antlaşma ile aksi öngörülmedikçe, birden fazla vatandaşlık statüsüne sahip değildir.

Pasaport ve Kimliklerle ilgili bilge verebilir misiniz?

Şu anda Parlamentonun oluşturulması, hükümetin kurulması ve bankacılık sisteminin ve ulusal para birimi SOLAR'ın oluşturulması üzerine çalışıyoruz. Bu noktada kimlik kartı, Asgardia'nın para sistemi içinde sağlayacağı hizmetleri almanıza izin verecek şekilde, tamamen korunan, çip ile entegre bir kart olacak olan karttır.


Pasaportları, diğer devletlerin Asgardia pasaportunu kendi ulusal sınırlarını geçmek için geçerli bir belge olarak tanıdıklarında yani diğer Dünya devletleri tarafından bir devlet olarak tanındığımızda sadece seyahat etmek için kitapçık olarak çıkarmaya başlayacağız. Çok gerçekçiyiz, bu uzun vadeli bir hedeftir.


Kimlikler ve Pasaportlar sadece “şahsen” alınabilir. Şimdi herkesin profillerini güncellemesini ve düzeltmeleri yapmasını istiyoruz, çünkü bu önemli olay sizlerin ellerindedir. Veriler düzletilmeli. Evraklarınızı talep ettiğinizde, kendinizi Asgardia Büyükelçisine ya da bir Konsolosa veya bir Ulusal Temsilciye (ki bu mevki için henüz karar verilmedi) göstermek zorundasınız. Evraklar çok ciddiye alınmaktadır. Uzun vadede, dünya çapında, her biri bir kıtada olmak üzere, altı büyükelçilik planlanıyor.

 

Asgardia'nın en büyük önceliklerinden biri sınırlarının bulunmamasıdır. Uzaydan Dünyaya baktığınızda, sınırları göremezsiniz, sadece; maviyi görüyorsunuz, yeşili görüyorsunuz, çölün sarısını görüyorsunuz. Sınırları göremiyorsunuz. Sınırlar sadece haritaların üzerinde ve insanların zihinlerinde var. Yani, bu nedenle uzaydan baktığınızda sadece kıtaların sınırlarını görmeniz bundandır. Asgardia’nın her kıtada bir tane olmak üzere, altı Büyükelçiliği olacak.  Ancak, yerel temsilcilikler oluşturmaya çalışacağız ve tabii ki insanlarla etkileşimlerini sürdürmemize yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız.

Anayasayı kabul ettikten sonra vatandaşlıktan ayrılabilir miyim?

Evet. Anayasayı kabul etmeniz, devlet yapısı oluşturulur oluşturulmaz bir Kimlik almanıza imkân verecek. Bunu yapmak zorunda değilsiniz.

Asgardia’nın dini nedir?

Asgardia dinlerden özgür bir toplumdur. Asgardia’nın her bir üyesi, bağlı bulunduğu ülkenin yasaları içinde kalmak ve barışçıl olmak koşuluyla, Dünya üzerindeyken herhangi bir dini uygulamayı yapabilir.

Ben bir transseksüelim. Benim haklarım korunacak mı?

Asgardia, bu tür cinsiyet olguları da dâhil, tüm ön yargılardan bağımsız bir toplumdur.

Engelliler için herhangi bir eğitim programınız var mı?

Şimdiye kadar, Asgardia belirli bir eğitim programı belirlemedi. Eğitim programı belirlenir belirlenmez, online olarak herkesin kullanımına sunulacak.

Asgardia’nın resmi dili ne olacak?

Asgardia’nın operasyon dili İngilizcedir. Asgardia’nın kullanıcılarının profillerinde en sık seçtikleri dillerden oluşan, resmi olarak 12 dili vardır. Asgardia resmi dillerin eşitliğini garanti eder ve bu nedenle tüm resmi evraklar bu 12 dilde yayınlanıyor.